niedziela, 19 czerwca 2011

Przestrzeń - tunel w cegielni

Miałem szczęście, że do starej cegielni w Pleszewie zabrałem także statyw (dość ciężki, bo Manfrotkę 190PRO B - czyli aluminiowy, a nie używany obecnie z włókien węglowych). Dzięki temu mogłem wykonać wiele zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych bez obawy o drgania ręki i rozmazanie. Zabrałem też Nikona D200 zamiast kompaktu, więc zdjęcia są oczywiście lepszej jakości.

To zdjęcie przedstawia tunel w dolnej części pieców do wypalania cegieł. Modelowe zdjęcie tunelu w perspektywie.

Nikon D200
Przestrzeń jest w fotografii ważnym elementem budowania obrazu, Niekiedy, w przypadku dalekich widoków, daje ona pole do popisu perspektywie barwnej. W bliższym wymiarze pokazuje zbiegające się linie, a czasem symetrię lub innego rodzaju kompozycję.

Dość szczególnym miejscem ukazującym przestrzeń jest tunel. Kojarzy się on oczywiście przede wszystkim z budowlą kolejową lub drogową, albo z przejściem dla ludzi. Tunel jednak niekoniecznie musi być komunikacyjny. Może to być kanał do odprowadzania wody albo jakiś element budowli, fabryki etc. W porównaniu do korytarza tunel jest najczęściej sklepiony, co nadaje przestrzeni pewnej łagodności.

Fotografowanie tunelu drogowego jest dość trudnym zadaniem, ze względu na ruch pojazdów. Lepiej jest z tunelem kolejowym, gdyż pociągi nie jeżdżą co chwila. Chyba, że chodziłoby o tunel metra - ale nikt nie wskoczy do tunelu metra robić zdjęcia. Byłoby to zresztą śmiertelnie niebezpieczne z powodu możliwości porażenia prądem szyny zasilającej.

Czasem tunel jest całkowicie opuszczony i przez to łatwy do fotografowania. Takim tunelem było dno pieców do wypalania cegieł w pleszewskiej cegielni, w której robiłem zdjęcia w roku 2006.

Brak komentarzy: