poniedziałek, 20 czerwca 2011

Ceglane regały

W pleszewskiej starej cegielni było wiele ciekawych miejsc do sfotografowania, i wiele z nich nadaje się do ilustracji tematu przestrzeni. Tym razem mamy innego rodzaju przestrzeń - halę z drewnianymi regałami do wystawiania cegieł do przeschnięcia. Przestrzeń budowana jest nie tylko przez perspektywę samego pomieszczenia, ale przede wszystkim przez las regałów, zapełniających przestrzeń hali, a z drugiej strony przez sieć okien oświetlających to długie pomieszczenie.

Nikon D200
Budowanie przestrzeni to nie tylko klimat samego pomieszczenia i jego długość. Bardzo dobrym podkreśleniem przestrzeni może być jej równomierne zapełnienie powtarzalnymi elementami. W takim przypadku nie tylko sama perspektywa zmniejszających się w miarę oddalania elementów tworzy poczucie przestrzeni, ale także ich mnogość.

Powtarzalność i pewnego rodzaju nuda tych elementów buduje przestrzeń, jako zbiór przytłaczający swoimi rozmiarami. Nie na co dzień mamy do czynienia z takimi elementami, albo też nie na co dzień je dostrzegamy. W prezentowanym dziś zdjęciu przestrzeń jest pokazana idealnie - nic nie rozprasza uwagi w pustej hali. Gdyby jednak fotografowana hala miała bardzo podobną konstrukcję, ale byla pełna ludzi, kolorów, detali - to przestrzeń byłaby bardziej "ujarzmiona" i niedostrzegalna. Nie porażałaby swoją pustką i wielkością. Nasz wzrok i uwaga byłyby odwracane od samej przestrzeni, która przytłacza, a skupiały by się na obserwacji całego środowiska i jego różnorodności.

Na tej samej zasadzie wielka ulica pełna budynków, która w pustej formie byłaby przytłaczająca, nie bardzo nas przeraża, gdy obserwujemy dziesiątki witryn lub neonów oraz tłum ludzi czy pojazdów.

Brak komentarzy: