piątek, 17 czerwca 2011

Symbolika - oko dzwonu

Czasem obiekt uchwycony od dołu może być mniej lub bardziej symboliczny. Prezentowane zdjęcie pochodzi z Lichenia i przedstawia wieżę z wielkim dzwonem papieskim, dotykającą bazyliki licheńskiej. Konstrukcja wieży jest tak obszerna, że biegnące przy ścianie schody wydają się bardzo małe. Dzwon i cała konstrukcja przypominają wielkie oko.

Nikon Coolpix 8400
Czasem elementy uwidocznione na zdjęciu okładają się w symboliczny sposób. Na prezentowanej dzisiaj fotografii całość kompozycji może przypominać wielkie oko, którego źrenicą jest dzwon papieski w Licheniu. Symbolika na zdjęciu zależy w znacznej mierze od interpretacji samego fotografa - nie każdy motyw jest symboliczny w oczywisty sposób.

Nie raz się zdarza, że symboliki na zdjęciu dopatrujemy się dopiero podczas jego oglądania na komputerze. Bardzo często robimy jakieś ujęcie, bo intuicyjnie wydaje nam się ciekawe, ale nie mamy pojęcia o jego symbolicznym "drugim dnie". To wszystko wychodzi na jaw dopiero później. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia czy dostrzegliśmy symbolikę w czasie komponowania zdjęcia, czy dopiero w czasie jego postprodukcji. Robienie zdjęć to nie jest przecież konkurs na orientację w terenie. Liczy się ostateczny efekt, a nie to kiedy powiązaliśmy koncepcję z samą fotografią.

Dlatego warto robić wiele zdjęć, bo nie zawsze w realnym świecie ocenimy prawdziwą wartość jakiegoś fotograficznego motywu. Trudno jest patrzyć na świat jak na płaskie zdjęcie. Koniecznie warto zaufać fotograficznej intuicji i robić tyle zdjęć, ile się tylko da. W dobie fotografii cyfrowej to nie jest żadnym problemem - pojemność nośników pamięci jest wirtualnie (i praktycznie) nieograniczona. Raczej nie zdarzy się sytuacja, w której trzeba będzie liczyć się z każdym zdjęciem. A im więcej ujęć wykonanych, tym większa szansa trafienia na te najbardziej wartościowe - niezależnie od tego czy ich wartość uświadamialiśmy sobie już w czasie robienia zdjęcia, czy dopiero w studiu :-)

Brak komentarzy: