piątek, 24 czerwca 2011

Przestrzeń - oświetlony korytarz

Korytarz ruin wielkiej rezydencji w Krzyżtoporze. Światło przedostaje się przez dziury po oknach ale mrok zakrywa fragmenty ścian korytarza. W efekcie przestrzeń jest reglamentowana przez światło. To światło decyduje o tym, co jest na zdjęciu widoczne, a co nie - i to światło nadaje zdjęciu przestrzeń.

W ruinach łatwiej o takie efekty gdyż nie mają one na ogół sztucznego oświetlenia, które jest w budynkach zamieszkanych i które psuje efekt rzeźbienia światłem przestrzeni.

Nikon D700
Kadrowanie światłem jest też metodą racjonowania przestrzeni. Światło może nie tylko budować efekt wyciemniania, ale może też kadrować, czyli określać granice przestrzeni ze wszystkich stron. Najlepiej się do tego nadają miejsca nie posiadające doświetlenia, które zepsuje efekt kadrowania światłem. Oczywiście zawsze można manipulować parametrami ekspozycji tak, aby wygasić światło doświetlające, ale to jest już trudniejsze zadanie i wymaga oczywiście statywu. Kadrowanie światłem może być uchwycone z ręki jedynie tam, gdzie mamy naturalny kontrast światła i cienia.

Światło, jak wiadomo, jest bardzo ważnym elementem w fotografii. Ale może nie każdy daje sobie sprawę z tego, że światło nie tylko oświetla, ale także może pomagać w budowaniu przestrzeni, perspektywy, klimatu, ekspresji czy symboliki zdjęcia. Nawet profesjonalny fotograf może nie do końca przewidzieć działanie światła w warunkach reportażowych, czyli w sytuacji gdy musi on  dostosować się do planu zdjęciowego, a nie na odwrót. Dlatego wiele zdjęć, w których światło odgrywa dodatkową rolę, może być zrobionych przypadkiem. Zawsze obowiązuje prosta zasada - im więcej ujęć, tym więcej pola do popisu dla szczęśliwego przypadku. A szczęściu warto dopomóc :-)

Brak komentarzy: